Krakowski rynek nieruchomości – nowe mieszkanie czy z rynku wtórnego?

krakow-96746_640

Klienci, którzy decydują się na zakup mieszkania w Krakowie, zazwyczaj zastanawiają się, czy kupić lokum od dewelopera, czy może lepszym rozwiązaniem będzie zakup mieszkania z rynku wtórnego.

Zanim postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, musimy podkreślić, że nowe mieszkania w Krakowie są coraz atrakcyjniejsze cenowo, więc dla wielu nabywców kwestie finansowe nie są najważniejszym kryterium wyboru. Oczywiście mieszkanie z drugiej ręki (o podobnej powierzchni i w tej samej okolicy) będzie tańsze od nowego budownictwa, ale często ta różnica jest niewielka, szczególnie wtedy, gdy bierzemy pod uwagę nowe mieszkania w dobrej cenie lub chcemy skorzystać z rządowego programu MDM, a w niedalekiej przyszłości „Mieszkanie plus”.

Główną kwestią, która jest znacząca przy podejmowaniu ostatecznej decyzji, jest obiegowa opinia, że tanie nowe mieszkania są budowane na szybko i z kiepskich materiałów. Zwolennicy tej teorii decydują się na zakup mieszkań z ryku wtórnego, licząc na to, że te zostały wybudowane „lepiej”. Prawda jest jednak taka, że w powyższej opinii jest niewiele prawdy. Nowoczesne materiały wysokiej jakości pozwalają na szybsze stawianie budynku i przechodzenie z jednego etapu budowy na drugi. Profesjonalni deweloperzy (np. Fronton), którzy działają na ryku już od pewnego czasu, doskonale wiedzą, których materiałów warto użyć, by budynek był wykonany dobrze, ale również szybko.

Nowe mieszkania Kraków – lokalizacja

Kolejną kwestią, która według niektórych przemawia na korzyść mieszkań z rynku wtórego, jest lokalizacja. Przyjęło się, że centrum miasta jest już w pełni zabudowane, że nie powstają tam nowe budynki. W ścisłym centrum rzeczywiście tak jest, ale kawałek dalej już nie. Doskonałym przykładem jest Osiedle Sosnowiecka w Bronowicach Wielkich oraz Apartamenty Waleczna zlokalizowane tuż za Azorami.

Podejmując decyzję, czy warto kupić używane, czy nowe mieszkanie, zwróć uwagę nie na obiegowe opinie, a na to, co Kraków ma obecnie do zaoferowania. Rynek nieruchomości charakteryzuje się ogromną dynamiką zmian, szczególnie w dużych miastach. To, co jeszcze dwa lata temu było prawidłowością, teraz może już nią nie być.

 

Dodaj komentarz

*