CTR , czyli koło fortuny…

Każdy przedsiębiorca zapewne doskonale wie, że często potrzebna jest pewna iskra, coś co zapoczątkuje cały proces sukcesu. Nieraz bowiem zdarza się, że rozwój firmy następuje bardzo powoli, po czym nagle odnotowywany jest prawdziwy skok – nie tylko pod kątem ekonomicznym, lecz także pod względem pozycji. Zazwyczaj przypisywane jest to szczęściu. Być może, jednak często można dopomóc owemu szczęśliwemu losowi…

Czym jest CTR – Click Through Rat?

Takim motorem napędowym sukcesu, o którym śni każdy biznesman, może być właśnie CTR. Co się kryje pod tymi trzema literkami? Otóż tłumacząc ten skrót na polski, jest to współczynnik kliknięcia. Co to jest? Współczynnik kliknięcia, czyli CTR, jest to wyrażony w procentach stosunek osób, które kliknęły na naszą reklamę, czy link do wszystkich osób, którym się to wyświetliło.

Przykładowo zatem – jeśli 100 osobom wyświetliła się nasza reklam, zaś tylko 3 ją kliknęły, to współczynnik klikalności wynosi 3%. Czy jest to dużo czy mało? Na to pytanie nie jest łatwo odpowiedzieć. Faktem natomiast jest, że zawsze wzrost nawet o trochę CTR koreluje z rozwojem firmy.

Dlaczego CTR jest tak ważny?

Można by zadać sobie w tym momencie pytanie, jakie informacje w ogóle daje nam CTR, dlaczego jest tak istotny. Mówi nam on bowiem o efektywności reklamy. Sprawdzając tą jedną prostą wartość liczbową wiemy już ile osób, spośród tych, którym wyświetliła się nasza reklama, rzeczywiście kliknęło link.

Co możemy zrobić, mając tę informację? Przede wszystkim wiemy, czy nasza kampania reklamowa jest skuteczna. Należy tu wspomnieć, że powodów niskiego CTR może być naprawdę wiele. Co więcej – niekoniecznie muszą one być związane z światem internetu. Najprościej na świecie mogliśmy skierować naszą reklamę do osób, które w ogóle nie są zainteresowane naszą ofertą.

Współczynnik CTR a wyniki wyszukiwania

Na koniec warto podkreślić jeszcze jeden aspekt CTR. Otóż istnieją poważne przesłanki, udowodnione pewnymi wstępnymi eksperymentami, które mówią o tym, że im więcej kliknięć, czyli im wyższy CTR, tym wyższą pozycję osiągamy w rankingach wyników wyszukiwania.

Jak to wygląda w praktyce? Sprawdzamy CTR, wdrażamy odpowiednie zmiany, które szybko przekładają się na polepszenie współczynnika klikalności. To z kolei powoduje naszą wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania, co znowu wpływa na większą ilość kliknięć. Tak oto toczy się koło fortuny!

Chcesz wiedzieć więcej? Koniecznie przeczytaj artykuł „Współczynnik CTR

Dodaj komentarz

*